Zatrzymanie prawa jazdy podczas kolizji? Kiedy musisz obawiać się o dokumenty?

Chyba najczarniejszym koszmarem dla każdego kierowcy jest sytuacja, gdy funkcjonariusz policji zatrzyma jego prawo z jazdy z powodu kolizji lub wypadku. Posiadają oni do tego prawo w wielu sytuacjach – nawet jeśli kierowca nie spowoduje poważnego wypadku lub nie jest pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających.
Kiedy policja posiada możliwość zatrzymania prawa jazdy? Czy automatycznie kierowca traci swoje uprawnienia?
Niemal zawsze i za wszystko
Biorąc pod uwagę najczęstsze przyczyny zatrzymania prawa jazdy, to z pewnością należy do nich nadmierna szybko prowadzenia pojazdu. Jeśli przekroczysz prędkość o ponad 50 km/h, to możesz spodziewać się zatrzymania uprawnień podczas interwencji policji, na okres 3 miesięcy. Co ciekawe, jeśli zostaniesz zatrzymany podczas prowadzenia pojazdu mimo takiego zakazu, zostaje on automatycznie przedłużony o kolejne 3 miesiące, a w razie kolejnej kontroli, uprawnienia zostaną cofnięte – co finalnie łączy się z kolejnym egzaminem na prawo jazdy.
Warto wspomnieć także o tym, że dokument będzie odebrany, gdy jego zawartość będzie nieczytelna lub wygaśnie ważność. Regularnie sprawdzajcie swoje prawo jazdy w określonym terminie (np. na Nowy Rok), to pozwoli Wam na spokojną jazdę bez obaw podczas ew. kontroli policyjnej.
Ostatnim punktem mogą być oczywiście rażące wykroczenia, ilość punktów karnych, stwarzanie zagrożenia na drodze lub wypadek. Jeśli funkcjonariusz uzna, że jest to niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa uczestników ruchu, to ma do tego prawo – kierowco miej się na baczności.