Zachowanie w czasie zatrzymania, czyli jak się zachowywać

Zatrzymanie i areszt zazwyczaj dotyczą spraw karnych, więc funkcjonariusze muszą być szczególnie ostrożni – w końcu nigdy nie posiadają pewności, z jakim rodzajem przestępcy mają do czynienia. Jeśli aresztowany jest niewinny, powinien pamiętać o zachowaniu wielu zasad, które mogą pomóc mu szybko wrócić na wolność i udowodnić niesłusznie podjętą interwencję.
Chcemy przedstawić Państwu kilka istotnych elementów, które mogą okazać się niezbędne w czasie zatrzymania, by nie pogorszyć swojej sytuacji.
Adwokat jest potrzebny zazwyczaj winnym
Bez adwokata nic nie powiem! To zdanie jest zazwyczaj wypowiadane, jeśli dana osoba jest winna i potrzebuje porady prawnej – jeśli zatrzymany jest niewinny, sam potrafi znaleźć odpowiedź na trudne pytania i wskazać policji swoje alibi.
Najważniejszy jest spokój i niestawianie oporu. Jeśli dojdzie do szarpaniny, mimo niewinności danej osoby, policja może zatrzymać delikwenta na 24 lub 48 godzin, stawiając mu również zarzuty napaści na funkcjonariusza znajdującego się na służbie. Należy pamiętać również o tym, że stróże prawa wykonują polecenia i czynności, które im dokładnie przekazano wraz z wytycznymi, a przy wielu sprawach pomyłki się zdarzają.
Odpowiedzi na pytania. Milczenie jest najgorszym możliwym wyborem, ponieważ cisza może zostać uznana za próbę utrudniania śledztwa, co również jest przestępstwem – dodatkowo należy wspomnieć o tym, że tak zachowują się ludzie, którzy mają coś na sumieniu i boją się, że to wyjdzie na jaw.
Pamiętając o tych zasadach, każdy zatrzymany nie tylko może czuć się bezpiecznie, ale również będzie lepiej traktowany w czasie czynności wyjaśniających.