Walka o rentę lub jej podwyżkę jest możliwa

Jeśli nie jesteście zdolni do pracy, należy Wam się pomoc od państwowych instytucji społecznych. Rentę powinni otrzymywać wszyscy, którzy z pewnych przyczyn nie są w stanie podejmować się pracy zawodowej – niezależnie, czy dana osoba jest ograniczona w pewnym stopniu i nie może wykonywać określonej grupy czynności, czy nie ma możliwości podejmowania się wszystkich czynności zarobkowych. Renta może być także przyjmowana w momencie, gdy nagłej śmierci uległa bliska osoba, pozostawiając rodzinę bez środków do życia.
Renta zazwyczaj nie należy do zadowalających, więc często nie wystarczy nawet na podstawowe produkty. Czy o zwiększenie tego świadczenia można walczyć w satysfakcjonujący sposób? Podpowiemy Wam, jakie macie możliwości.
Pierwszy krok – złożenie niezbędnych dokumentów
Renty państwowe wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który (trzeba przyznać) nie cieszy się zbyt dobrą sławą. Istnieją jednak możliwości oficjalnego odwołania się od decyzji i złożenie wniosku o podwyższenie świadczeń.
W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek bezpośrednio w Waszym oddziale ZUS, powołując się na koszty związane z leczeniem, rehabilitacją lub kosztami życia. Do dokumentu powinna być załączona opinia lekarza specjalisty, który potwierdzi, że pacjent nie jest w stanie podjąć pracy zarobkowej. Taki załącznik jest niezbędny, jeśli dana osoba nie może podejmować zawodu, w którym posiada doświadczenie i niezbędne kwalifikacje.
Jeśli takie odwołanie nie przyniesie zadowalających rezultatów, ostatnią możliwością jest sprawa sądowa. Na szczęście główna decyzja zależy w dużej mierze od niezależnego lekarza orzecznika. Sąd często przychyla się na stronę osób pokrzywdzonych.