Przesłuchanie małoletniego świadka – czy to możliwe?

Dzieci i osoby małoletnie to dla organów ścigania bardzo ważny instrument do walki z przestępczością. Brak umiejętności naginania rzeczywistości i szczerość to bez wątpienia cechy, które pomagają śledczym lub innym organom w dojściu do rzeczywistych wydarzeń. Czy mogą oni jednak swobodnie przesłuchiwać nieletnich?
Rozdział 21 KK – Art 185b.
Rozdział 21 Kodeksu Karnego dokładnie określa prawa i obowiązki świadków. Część mówiącą o nieletnich znajdziemy w art 185a, lecz nas interesuje głównie art. 185b. Przesłuchanie świadka małoletniego:
“§ 1. W sprawach o przestępstwa popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej lub określone w rozdziałach XXV i XXVI Kodeksu karnego świadka, który w chwili przesłuchania nie ukończył 15 lat, przesłuchuje się w warunkach określonych w art. 185a przesłuchanie pokrzywdzonego małoletniego § 1-3, jeżeli zeznania tego świadka mogą mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.
§ 2. W sprawach o przestępstwa wymienione w § 1 małoletniego świadka, który w chwili przesłuchania ukończył 15 lat, przesłuchuje się w trybie określonym w art. 177 obowiązek stawiennictwa i sposoby przesłuchania świadka § 1a, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że bezpośrednia obecność oskarżonego przy przesłuchaniu mogłaby oddziaływać krępująco na zeznania świadka lub wywierać negatywny wpływ na jego stan psychiczny.
§ 3. Przepisów § 1 i 2 nie stosuje się do świadka współdziałającego w popełnieniu czynu zabronionego, o który toczy się postępowanie karne, lub świadka, którego czyn pozostaje w związku z czynem, o który toczy się postępowanie karne.”
Należy zaznaczyć również, że małoletni nie mogą być przesłuchiwani bez obecności rodzica lub tymczasowego prawnego opiekuna. Przydatna może okazać się również pomoc profesjonalnego psychologa dziecięcego.