Nabycie nieruchomości przez zasiedzenie

O ile zakup mieszkania z rynku wtórnego, deweloperskiego, czy nawet z aukcji komorniczych nie jest niczym skomplikowanym i niezrozumiałym dla potencjalnych nabywców, o tyle nabycie nieruchomości przez zasiedzenie już niekoniecznie. Czy to prawda, że można otrzymać lokal, dom, mieszkanie, ziemię lub inny obiekt, zamieszkując i wynajmując go odpowiednio długo? To wcale nie takie proste, jak może się wydawać.
Czy łatwo doprowadzić do zasiedzenia?
Skąd czerpać wiedzę na temat zasiedzenia i warunków, które należy spełnić? Z art. 172. Nabycie nieruchomości przez zasiedzenie KC. Treść artykułu jest następująca:
“§ 1. Posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie).
§ 2. Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
§ 3. Nabyć nieruchomość rolną w rozumieniu przepisów ustawy, o której mowa w art. 166 prawo pierwokupu udziału we współwłasności nieruchomości rolnej § 3, przez zasiedzenie może jedynie rolnik indywidualny w rozumieniu przepisów tej ustawy, jeżeli – ustalona zgodnie z przepisami art. 5 dowody potwierdzające osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego, zamieszkanie, powierzchnię użytków rolnych i kwalifikacji rolniczych ust. 2 i 3 tej ustawy – powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z nieruchomościami rolnymi stanowiącymi jego własność nie przekroczy 300 ha użytków rolnych.”
Pamiętaj, że jeśli nie jesteś pewien co do swoich praw i możliwości, lepiej skontaktować się z profesjonalnym radcą prawnym lub prawnikiem. Jest to osoba kompetentna, która odpowie na wszystkie Twoje pytania i wskaże najlepsze rozwiązanie.