Mały i duży ZUS – co to znaczy?

Chociaż etatowi pracownicy widzą życie przedsiębiorcy jak drogę usłaną różami, niemal każdy właściciel małej lub średniej firmy ma ogromną ilość obowiązków. Chociaż prowadząc działalność gospodarczą możemy liczyć teoretycznie na wsparcie na początku, to sielanka niestety nie trwa długo. Doskonałym przykładem są składki ZUS.
Czym jest mały i duży ZUS? Kogo dotyczą składki i kiedy przedsiębiorca przechodzi z jednego na drugi? Poznaj szczegóły już teraz. Wszystkie informacje znajdziesz w kolejnych akapitach.
Mały ZUS – dla kogo i jak z niego skorzystać?
Chociaż tzw. Mały ZUS obowiązuje od 1 stycznia 2019, dopiero od 1 stycznia 2020 skorzysta z niego dużo większa liczba przedsiębiorców. Od roku mogą z niego korzystać przedsiębiorcy, których średni miesięczny przychód w 2018 roku nie przekraczał 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 63 tys. zł rocznie. 1 stycznia 2020 nastąpi zmiana, która umożliwi skorzystanie z ulgi przedsiębiorcom nieprzekraczającym zarobków rzędu 120 tys. rocznie. Dzięki temu w ich portfelach zostanie co miesiąc dodatkowo kilkaset złotych.
Jak otrzymać ulgę w postaci Małego ZUSu? Można zrobić to za pośrednictwem systemu online w serwisie CEIDG. Dzięki temu zaoszczędzimy środki bez wychodzenia z domu. Przedsiębiorcy mają jednak zaledwie 7 dni na to, by zgłosić swoją chęć skorzystania z ulgi. Koniecznie więc należy do 8 stycznia spełnić wszystkie wymagania (lista dostępna w serwisie CEIDG). Biorąc pod uwagę ilość chętnych uczestników programu, nie warto czekać do ostatniej chwili.