Konsekwencje źle sporządzonych umów – zadbaj o to wcześniej

Chyba każdy podpisał w swoim życiu chociaż jedną niekorzystną umowę. Konsekwencje takich nierozważnych działań mogą być bardzo dotkliwe dla ofiary, lecz jej siła rażenia zależne jest głównie od samego oprawcy.
Na co zwrócić uwagę, gdy podpisujesz umowę? Zadbaj wcześniej o uzyskanie jak największej liczby informacji, by poznać intencje swojego rozmówcy. Jeśli coś budzi Twój niepokój, lepiej odpuść i przemyśl wszystko na spokojnie.
Każdy punkt umowy jest dla Ciebie istotny – czytaj ze zrozumieniem i zadawaj pytania
Umowy kupna-sprzedaży, najmu, kredytowe lub dotyczące pracy, podpisywane są zazwyczaj pod dużą presją. Osoba sporządzająca dokument ustawia paragrafy w taki sposób, by była to najkorzystniejsza forma i transakcja dla niej, natomiast druga strona często podejmuje decyzję szybko, bez dokładnego analizowania każdego punktu.
Konsekwencje są różne i mogą należeć do nich m.in. spłata wysokich odsetek, brak możliwości wcześniejszego wypowiedzenia najmu, czy chociażby konieczność pracy za bardzo niską stawkę w stosunku do obowiązków.
Jak się przed tym uchronić? Przede wszystkim należy spokojnie weryfikować każdy podpunkt. Jeśli pojawia się jakakolwiek wątpliwość, warto po prostu zadać pytanie. Gdy strona oferująca swoje usługi, produkty lub możliwości nie będzie chciała odpowiedzieć, lub zrobi to w sposób pokrętny, lepiej zrezygnować z dalszej części transakcji.
Pamiętajcie, by nigdy nie ustalać niczego słownie, gdy reszta określona została na dokumencie. W innym wypadku dana strona może zasłaniać się niepamięcią, co będzie skutkować na Waszą niekorzyść.