Konsekwencje niestawiennictwa się na sprawie sądowej – problemy prawne świadków

Czy większość z Was zdaje sobie sprawę z tego, jak istotna jest obecność na sali rozpraw, jeśli zostaliście wezwani jako aktywnych uczestnik sporu? Konsekwencje mogą być zaskakujące, a jak wiadomo, nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.
O ile w przypadku osoby pozwanej nie należy obawiać się bardzo poważnych konsekwencji, gdyż sąd posiada możliwość wydania wyroku w sposób zaoczny, bez obecności jednej ze stron (oczywiście minusem jest brak przedstawienia swojej linii obrony i należy spodziewać się dużo mniej przychylnej decyzji), to świadkowie muszą liczyć się z poważniejszymi problemami.
Grzywna, doprowadzenie przed sąd przez policję, ograniczenie wolności lub prace społeczne
Wszystko w dużej mierze zależy od wagi sprawy i zeznań świadka. Jeśli są one bardzo istotne, a główny interesant nie przedstawi żadnych informacji o braku możliwości stawiennictwa, to sąd prawdopodobnie zastosuje w tym wypadku sankcje.
Grzywna może wynieść nawet do 3000 zł, a w najbardziej ekstremalnych przypadkach, sąd wyda nakaz zatrzymania i doprowadzenie danej osoby. Oczywiście łatwo może się domyśleć, że każdą grzywnę może szybko zamienić na okresowe ograniczenie wolności lub prace społeczne, dlatego każdy powinien uważać, jaką decyzję względem swojej sytuacji będzie podejmować.
Świadkowie nie muszą zeznaniami obciążać samych siebie i na większość pytań mogą odmówić odpowiedzi lub zasłaniać się niepamięcią. Nie polecamy jednak takich rozwiązań, gdyż jest to celowe utrudnianie postępowania lub śledztwa.