Kiedy matka może zostać pozwana o alimenty?
Rozmawiając o alimentach, zazwyczaj myślimy o matce wychowującej dziecko i ojcu, który regularnie płaci pewną kwotę na najpotrzebniejsze artykuły dla malucha. Jest to utarty schemat, który powtarza się najczęściej, gdyż opieka nad dzieckiem jest w znacznej większości przypadków przyznawana matce. Czy sytuacja może jednak ulec zmianie? Chociaż jest to nieszablonowe działanie, również ojciec może przejąć wszelkie prawa i wystąpić o alimenty.
Zarobki i opieka nad dzieckiem
Wyrok sądowy często jest absurdalny zarówno dla strony poszkodowanej, jak i pozostałych uczestników lub obserwatorów. W końcu każdy z nas zna przypadki, w których opieka nad dzieckiem podczas rozpraw była przyznawana matce, mimo dowodów potwierdzających jej skłonności do uzależnień, zły wpływ na dziecko, czy chociażby zaniedbywanie obowiązków rodzicielskich.
Gdy jednak ojciec uzyska już prawa do wyłącznej opieki nad dzieckiem, może wnieść wniosek o alimenty. Chociaż rzadko są one przyznawane, sąd może zasądzić symboliczną kwotę, jeśli zarobki ojca są niewystarczające.
Wysokość alimentów jest uwarunkowana trzema okolicznościami:
- usprawiedliwionymi potrzebami dziecka,
- możliwościami zarobkowymi i majątkowymi rodzica,
- zakresem świadczonych wobec dziecka przez rodzica zobowiązanego do alimentów osobistych starań o jego utrzymanie i wychowanie.
W razie zmian lub zwiększenia się potrzeb pociechy można dodatkowo złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie i zwiększenie świadczeń alimentacyjnych. Należy jednak przedstawić w tym celu stosowną dokumentację potwierdzającą zaistniałą sytuację.