Jak walczyć ze stalkerem?

Udostępniamy wiele informacji o sobie. Często nawet nie jesteśmy świadomi zagrożenia, jakie niesie ze sobą aktywność w social mediach. Stalkerzy pojawiają się coraz częściej, bywają również znacznie bardziej agresywni niż kiedyś. Co ciekawe, ofiarami są obecnie także mężczyźni, którzy zgłaszają sprawy o stalking ze strony płci przeciwnej.
Jak walczyć ze stalkerem zgodnie z prawem? Prawo zawsze stoi po stronie ofiary, a sprawa jest proste do wygrania!
Bierność to najgorsze, co możesz zrobić
Stalking to uporczywe nękanie, które potrafi stać się bardzo poważnym problemem i zagrożeniem. Stalkerzy to zazwyczaj osoby zdeterminowane i przyświeca im konkretny cel, np. pozbycie się nielubianego sąsiada, wyłudzenie nieruchomości itp. Mogą też pojawić się osoby z zaburzeniami, które są szczególnie niebezpieczne. Bierność to zazwyczaj oznaka, że ofiara jest zastraszona i boi się podejmowania konkretnych czynności.
Osoba poszkodowana może bronić się z tytułu Art. 190a Kodeksu Karnego.
Co zrobić?
W pierwszej kolejności warto udać się do adwokata, który wystosuje odpowiednie pismo. Jest to rozwiązanie, które zazwyczaj przynosi znacznie lepszy efekt, niż jasny komunikat i prośba o zaprzestanie działań. Jeśli to nie pomoże, konieczne jest zgłoszenie sprawy na policję.
Sprawa trafi na ławy sądu, dlatego koniecznie należy dokumentować cały materiał, drukując smsy, wiadomości e-mail itp. Za stalking grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Sądy często stosują początkowo wyrok zapobiegawczy w postaci zakazu zbliżania się na określoną odległość do ofiary.