Jak powinno przebiegać przesłuchanie osoby pokrzywdzonej

Rozmowa funkcjonariuszy z osobami pokrzywdzonymi wymaga profesjonalizmu. Nie każdy pracownik służb ma cierpliwość, gdy rozmówcą szargają emocje. Należy jednak zwrócić uwagę na kwestie prawne, które muszą zostać zachowane.
Oprócz empatii powinny znaleźć się elementy, które uwzględnione zostały w art. 190., art. 191., art 171., art. 148., art. 147., art. 144., art. 143. kodeksu postępowania karnego. Oczywiście konfrontacja i okazanie są dużo bardziej skomplikowane, dlatego zajmiemy się nimi w innym materiale.
Jak wygląda praktyka?
Z teorią każdy może się zapoznać samodzielnie, odwiedzając wyżej wymienione artykuły kodeksu postępowania karnego. Jak treść teoretyczna wygląda w praktyce?
Świadek w pierwszej kolejności musi zostać poinformowany o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy. W następnym kroku powinien podpisać oświadczenie, iż został uprzedzony o tej odpowiedzialności.
Pierwsze pytania odnośnie sprawy to:
- imię,
- nazwisko,
- wiek,
- zajęcie,
- miejsce zamieszkania,
- karalność za fałszywe zeznanie lub oskarżenie oraz stosunek do stron.
Nie wolno zadawać pytań sugerujących osobie przesłuchiwanej treść odpowiedzi – tak stanowi treść § 4. art. 171. kpk.
Warto zainteresować się również § 5. Niedopuszczalne jest:
- wpływanie na wypowiedzi osoby przesłuchiwanej za pomocą przymusu lub groźby bezprawnej,
- stosowanie hipnozy albo środków chemicznych lub technicznych wpływających na procesy psychiczne osoby przesłuchiwanej mających na celu kontrolę nieświadomych reakcji jej organizmu w związku z przesłuchaniem.
Jeśli chcecie uzyskać więcej informacji, z przyjemnością wrócimy do Was z kolejnymi częściami.