Czym jest nakaz okresowego opuszczenia miejsca zamieszkania?

Nakaz okresowego opuszczenia lokalu mieszkalnego został określony art. 275a. kodeksu karnego. Posiada on ogromne znaczenie dla lokatorów, jeśli w rodzinie dochodzi do przemocy domowej lub poważnych przestępstw narażających życie oraz zdrowie domowników i sąsiadów.
Warto wiedzieć kto posiada możliwość złożenia wniosku, pozwu lub dokumentów o nałożenie nakazu opuszczenia domu lub mieszkania, kiedy stosowany jest taki zabieg zapobiegawczy i jak chroni on resztę mieszkańców.
Agresja domowa i pozbycie się agresora do sprawy
Jeśli osoba znęcająca się nad rodziną została zatrzymana tymczasowo, członkowie rodziny mogą ubiegać się o wystawienie nakazu opuszczenia lokalu mieszkalnego przez agresora, aż sprawa nie zostanie rozstrzygnięta przez sąd. Takie zabezpieczenie stosowane jest niemal we wszystkich sytuacjach, gdy agresor groził pokrzywdzonym, że popełni dane przestępstwo ponownie.
Według § 4 środek stosowany jest nie dłużej niż na okres 3 miesięcy. Jeśli do tego momentu przesłanki nie ustały, a sąd pierwszej instancji nie zakończył sprawy, prokurator może wystawić kolejny dokument wydłużający nakaz – nie może on jednak przekraczać okresu 3 miesięcy. Nakaz wystawiany jest na wniosek Policji lub z urzędu, dlatego musi zostać przygotowany w ciągu okresowego zatrzymania na 24 lub 48 godzin.
Oskarżony posiada jednak możliwość złożenia wniosku, na którego podstawie musi zostać mu wskazany obiekt noclegowy – z wyjątkiem ośrodków pomocy rodzinie. Określa to § 5, dlatego warto zapoznać się z całością art. 275a kodeksu karnego.