Czym jest działalność nierejestrowana

Dnia 30 kwietnia roku 2018 została wprowadzona Konstytucja Biznesu, która reguluje m.in. takie określenia jak działalność nierejestrowana. Popularnie może być ona nazywana firmą na próbę, która wymaga od osób chcących spróbować swoich sił w biznesie minimum formalności i opłat – co przełoży się również na poznanie rynku przez zainteresowane osoby i szybszy rozwój na pełnych obrotach z klasyczną działalnością gospodarczą.
Zachęcamy do zapoznania się z warunkami, które zostały opisane w art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców – tam można znaleźć wszystko, co będzie niezbędne do prowadzenia takiej formy biznesu. My jednak opowiemy w skrócie, dla kogo taki start będzie najlepszym wyborem i na co należy uważać.
Nie przekraczaj granicy – zarobki najbardziej istotne
Prowadząc działalność nierejestrowaną, nie można przekraczać granicy 50% zarobków minimalnych, czyli jeśli w 2018 roku kwota ta usytuowana była na poziomie 2100 zł brutto, to początkujący przedsiębiorcy nie mogli przekraczać granicy 1050 zł dochodu. Czy to dużo? Może nie jest to wygórowana granica, jednak pozwoli na zdobycie pierwszych klientów przed rozpoczęciem poważnych kroków biznesowych.
Kolejnym istotnym aspektem, jest fakt posiadania działalności gospodarczej w przeszłości, ponieważ jeśli osoba chcąca rozpocząć prowadzenie firmy z pomocą działalności nierejestrowanej, to nie może ona posiadać czynnej i aktywnej działalności przez ostatnie 60 miesięcy.
Chociaż wymagania i ograniczenia są duże, to jest świetny sposób, by sprawdzić rynek przed pierwszymi krokami w nim – zwłaszcza dla młodych osób, które nigdy nie próbowały swoich sił w biznesie.