Czy sprzedaż długów jest możliwa i zgodna z prawem?

Co zrobić, gdy nie radzisz sobie z dłużnikiem? Jeśli nie masz czasu na standardowy proces wymagający egzekucji i egzekwowania należności przy pomocy komornika sądowego, możesz sprzedać dług innemu podmiotowi – zarówno osobie prywatnej, jak i firmie. Czy jest to jednak legalne? Sprawdź, nim podejmiesz decyzje o sprzedaży długu firmie windykacyjnej.
Otóż sprzedaż wierzytelności na giełdzie długów jest działaniem w pełni legalnym i zgodnym z prawem. Działalność giełd długów regulują art. 509 § 1 i następne Kodeksu cywilnego [Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93]., art. 4 ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych [Dz.U. 2010 nr 81 poz. 530] oraz art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o ochronie danych osobowych [Dz.U. 2018 poz. 1000].
Z zasady swobody umów wywieść należy, że w granicach prawa dozwolony jest obrót wszystkimi wierzytelnościami. Stanowi o tym ww. art. 509 kodeksu cywilnego. Brzmi on w następujący sposób:
"wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.".
Które rodzaje wierzytelności z mocy przepisów są wyłączone z obrotu prawnego: Wyróżnia się trzy kategorie takich ograniczeń. Są to:
- ustawowe,
- umowne,
- wynikające z właściwości zobowiązania.
Jeśli nie masz 100-procentowej pewności, czy możesz sprzedać dług trzeciej osobie lub firmie windykacyjnej, skonsultuj swój przypadek z profesjonalnym prawnikiem. Dzięki temu otrzymasz gwarancję, że cała transakcja zostanie przeprowadzona w granicach prawa.