Czy mogę odwołać się od mandatu? Kilka istotnych informacji

Otrzymując mandat od funkcjonariuszy policji za wykroczenia drogowe lub niezastosowanie się do przepisów prawa (np. podczas korzystanie z ławki w sposób niewłaściwy, siedząc na oparciu lub pijąc alkohol w miejscu publicznym), zazwyczaj można usłyszeć całą formułkę, która określa obowiązki i możliwości – jedną z nich jest odwołanie się od mandatu.
Należy jednak pamiętać o tym, że na takie czynności jest jedynie 7 dni od przyjęcia mandatu, więc warto się spieszyć. Dokumenty na szczęście mogą zostać złożone drogą listowną lub osobiście w sądzie.
Kiedy można złożyć taki wniosek?
Możliwości jest wiele, natomiast najczęstszą przyczyną odwołania są sytuacje, w których naruszenie przepisów było uzależnione, np. od konieczności ratowania czyjegoś życia lub zdrowia. Inną alternatywą odwołania jest choroba psychiczna lub emocjonalna, np. w sytuacji, gdy danej jednostce wydaje się, że musisz uciekać z powodu schizofrenii lub paranoi – takie odwołanie jest jednak równoznaczne z rozpatrzeniem zatrzymania prawa jazdy, gdyż osoby chore umysłowo stanowią zagrożenie na drogach publicznych.
Od mandatu można odwołać się także w sytuacji, gdy zostało zmienione prawo, np. zmiana przepisów nastąpiła 23 lutego, natomiast mandat został wystawiony 25 lutego.
Jeśli jednak jesteście pewni, że niesłusznie zostajecie ukarani, istnieje możliwość nieprzyjęcia mandatu. Są dwie wersje zakończenia tej sytuacji i wszystko zależy od funkcjonariusza. Pierwszy scenariusz umożliwia otrzymanie upomnienia, natomiast drugi, oznacza konieczność wystawienie wniosku skierowanego do sądu – finalnie sprawę rozstrzyga organ właściwy.