Czy darowizna może zostać odwołana?

Jeżeli myślisz, że w razie darowizny możesz wykorzystać otrzymany majątek w dowolny sposób, to jesteś w błędzie. Zazwyczaj wydaje nam się, że otrzymując od bliskich (lub niekoniecznie) darowiznę, możemy zrobić z nią, co tylko chcemy. Otóż niekoniecznie. Darczyńca zgodnie z prawem może odwołać darowiznę, nawet już wykonaną.
Jak i kiedy to zrobić? Czy sędzia zawsze przychyla się na stronę darczyńcy? Więcej odpowiedzi w dalszej części materiału.
Jak odwołać darowiznę i jakie są ku temu przesłanki?
Główną przesłanką jest rażąca niewdzięczność. Odnosi się ona do zachowania obdarowanego, które jest skierowane przeciw darczyńcy świadomie i w nieprzyjaznym zamiarze. Doskonałym przykładem takiego zachowania jest m.in.: popełnienie przestępstwa przeciwko życiu lub zdrowiu, czci albo mieniu, ciężkie naruszenie obowiązków rodzinnych, naruszenie godności osobistej ze świadomością i w nieprzyjaznym zamiarze.
Sąd za każdym razem bierze pod uwagę całokształt okoliczności sprawy (w tym rodzaj relacji i więzi panujących w danym otoczeniu, w oparciu o zachowanie obdarowanego, ale również z uwzględnieniem zachowania darczyńcy po wykonaniu darowizny). Nie może więc dojść do sytuacji, w której przykładowo darczyńca zacznie wymagać i oczekiwać od osoby obdarowanej więcej posłuszeństwa.
Śmierć darczyńcy nie oznacza, że odwołanie darowizny staje się niemożliwe. Na drogę sądową mogą wkroczyć również spadkobiercy, którzy równie skutecznie mogą odwołać darowiznę z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego. Musi jednak zaistnieć przesłanka uprawnienia przez darczyńcę w chwili śmierci do odwołania danej darowizny.