Co oznacza wzajemny akt oskarżenia?
Skomplikowanie niektórych spraw sądowych jest imponujące. Dziś zastanowimy się nad tym, czy oskarżony jest w stanie oskarżyć oskarżyciela, ponieważ chociaż może wydawać się to zabawne, takie sytuacje zdarzają się stosunkowo często – w końcu w sprawach prywatnych każdy szuka rozwiązania zapewniającego najkorzystniejszy wyrok dla siebie.
Wzajemny akt oskarżenia
W dziale X (Postępowania szczególne) Kodeksu Postępowania Karnego, znajdziemy art. 497. Wzajemny akt oskarżenia. Jego treść prezentuje się w sposób następujący:
“§ 1. Oskarżony może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej wnieść przeciwko oskarżycielowi prywatnemu będącemu pokrzywdzonym wzajemny akt oskarżenia o ścigany z oskarżenia prywatnego czyn, pozostający w związku z czynem mu zarzucanym. Sąd rozpoznaje wówczas łącznie obie sprawy.
§ 2. Odstąpienie jednego z oskarżycieli prywatnych od oskarżenia powoduje umorzenie postępowania tylko w części dotyczącej wniesionego przezeń oskarżenia.
§ 3. Obaj oskarżyciele prywatni korzystają z uprawnień oskarżonego. Pierwszeństwo zadawania pytań i przemówień przysługuje temu oskarżycielowi prywatnemu, który pierwszy wniósł akt oskarżenia. Sąd w wyroku zaznacza, że postępowanie toczyło się z powodu oskarżeń wzajemnych.”
Trzeba przyznać, że już z samej teorii tego typu sprawa sądowa, przypomina zwykłą kłótnię dwóch stron. Jest to jednak odpowiedni sposób na rozstrzyganie sporów, w których obydwie strony uznają jedynie swoją rację za właściwą – a jak wiadomo, takich sytuacji nie brakuje.