Bezpodstawne wzbogacenie – co to jest?

Dla większości naszych klientów kwestie finansowe są teoretycznie mało skomplikowane. Możemy otrzymać od kogoś pieniądze lub pożyczyć bez żadnej umowy, a nikomu nic do tego. Jest to jak najbardziej błędne myślenie, które często może prowadzić do konsekwencji prawnych.
Otóż bezpodstawne wzbogacenie zostało określone w art. 405 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z przepisem: „kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości”.
Art. 405 Kodeksu Cywilnego – więcej informacji na temat bezpodstawnego wzbogacenia
Istnieją 4 przesłanki, które decydują o tym, by dana sytuacja mogła zostać zakwalifikowana jako bezpodstawne wzbogacenie:
- uzyskanie korzyści majątkowej przez jeden podmiot,
- brak podstawy prawnej do jej uzyskania,
- zubożenie drugiego podmiotu (to z jego majątku nastąpił transfer korzyści),
- współwystępowanie wzbogacenia i zubożenia.
Jeżeli konkretna część majątku migruje od jednego podmiotu do drugiego bez podstawy prawnej, np. pies przechodzi z jednego podwórka na drugie, to w takiej sytuacji jasno widać, że właściciel ubożeje, a druga osoba wzbogaca się bez powodu. Nie pozostaje więc nic innego, jak zwrot tego, co było przedmiotem bezpodstawnego wzbogacenia.
Można więc powiedzieć również, że popularne i znane nam wszystkim przysłowie “znalezione, nie kradzione”, automatycznie przestaje mieć większe znaczenie. Wszystko zależy jednak od sytuacji, ponieważ jeżeli ktoś znalazł portfel z pieniędzmi i zwrócił je właścicielowi, należy mu się tzw. “znaleźne”.