Zawieszenie działalności – jak to zrobić?

Chyba każdy przedsiębiorca miał w życiu swojej formy okresy lepsze i gorsze. Nie ma oczywiście w tym nic złego. Różnie układają się koleje losu i czasem niestety trzeba dostosować się do sytuacji. Na szczęście Polskie prawo udostępnia nam ciekawą alternatywę na kiepski okres – zwłaszcza jeśli jesteśmy w stanie go przewidzieć i nie zatrudniamy aktualnie pracowników. Chodzi oczywiście o zawieszenie działalności okresowo lub bezterminowo. Sprawdź zatem, kiedy i jak to zrobić.
Krok po kroku
Na początku chcemy zaznaczyć, że okresowe zawieszenie działalności może trwać maksymalnie przez miesiąc. Istnieje jednak opcja zawieszenia działalności bezterminowo, co na pewno jest bardzo atrakcyjną propozycją dla sezonowych obiektów noclegowych, czy nawet gastronomii usytuowanych w kurortach turystycznych.
Co przedsiębiorca musi zrobić? Wystarczy dokonać wniosku aktualizującego poprzez wypełnienie formularza w CEIDG.
Złożenie dokumentów świadczących o zawieszenie firmy oznacza automatyczne wyrejestrowanie przedsiębiorcy z ZUS-u. Głównym atutem takiej sytuacji jest fakt, że przez cały ten okres przedsiębiorca nie płaci składek. Musi on jedynie pamiętać o tym, że po 30 dniach od ostatniej składki, traci prawo do świadczeń ZUS – w tym świadczeń zdrowotnych.
Masz pytania odnośnie prawa pracy lub zatrudniasz pracowników i chcesz zawiesić działalność? Skontaktuj się z nami. Zespół naszych wykwalifikowanych i doświadczonych ekspertów znajdzie rozwiązanie dla każdego problemu.