Zamiana ograniczenia wolności na jej pozbawienie

Jak sama nazwa wskazuje – kara ograniczenia wolności tejże wolności nie pozbawia. Skazany nie jest izolowany od społeczeństwa w zakładzie karnym, stosuje się wobec niego inny typ kary, a mianowicie nakłada się na niego obowiązek wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne bądź potrąca się mu od 10% do 25% wynagrodzenia w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd. Co jednak, jeżeli skazany wymierzonej kary nie wykonuje?
Art. 65 § 1 KKW stanowi, że jeżeli skazany uchyla się od odbywania kary ograniczenia wolności, sąd zarządza, a jeżeli uchyla się on od świadczenia pieniężnego lub obowiązków orzeczonych na podstawie art. 34 § 3 Kodeksu karnego, sąd może zarządzić wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności. Sąd może w każdym czasie wstrzymać wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności w wypadku, gdy skazany oświadczy na piśmie, że podejmie odbywanie kary ograniczenia wolności i podda się rygorom z nią związanym; wstrzymanie następuje do czasu wykonania orzeczonej kary ograniczenia wolności.
Jednakże by w takim przypadku sąd mógł zarządzić karę pozbawienia wolności musi on najpierw zbadać dlaczego kara nie została wykonana. Pojawia się tu konieczność ustalenia, czy skazany ponosi winę za niewykonanie kary, gdyż samo niewykonanie określonego obowiązku nałożonego na skazanego przez sąd nie jest równoznaczne z uchylaniem się od niego. W takim posiedzeniu przed sądem bierze udział prokurator, sądowy kurator zawodowy, skazany oraz jego obrońca. Warto również wiedzieć, że na postanowienie w przedmiocie kary zastępczej przysługuje zażalenie.