Załadowana broń palna – kiedy można przenosić ją legalnie

Zacznijmy od samego posiadania broni palnej. W Polsce istnieje taka możliwość po wcześniejszym zdobyciu pozwolenia na podstawie badań i egzaminów. Wyróżniamy zatem wiele rodzajów pozwoleń. Czym różnią się one od siebie? Wieloma istotnymi aspektami dla użytkowników i wszystkie posiadają wady i zalety, np. możliwość przenoszenia broni załadowanej lub brak takiego przyzwolenia.
Kiedy jednak użytkownicy broni palnej mogą to robić? Co grozi właścicielom, gdyby w razie kontroli okazało się, że nie mają oni prawa transportować danej broni z załadowanym magazynkiem? Szukamy odpowiedzi.
Rodzaje pozwoleń i transport broni
Wyróżniamy 3 najpopularniejsze i najczęściej wybierane drogi zdobycia pozwolenia na broń. Jest to pozwolenie kolekcjonerskie, sportowe i do obrony osobistej. W przypadku ostatniej opcji to chyba oczywiste, że transportowana broń mogą być naładowana. Co jednak z pozostałymi dwoma?
O dziwo broń do celów sportowych również może być przenoszona z nabitym magazynkiem, chociaż znaczna większość regulaminów strzelnic nie pozwala wnosić na teren obiektu broni gotowej do strzału. W przypadku pozwolenia kolekcjonerskiego, interesanci nie mają takiej możliwości. Wynika to z art. 10 ust. 8 ustawy o broni i amunicji, który stanowi:
“Zabrania się noszenia broni posiadanej na podstawie pozwolenia do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych bez zgody właściwego organu Policji.”.
Co grozi za złamanie tego prawa? Natychmiastowe zajęcie sztuki transportowanej broni i przekazanie wniosku do sądu. Ten z kolei prawdopodobnie cofnie pozwolenie na broń, dokona zaboru kolekcji i zastosuje karę grzywny.