Zakaz konkurencji w umowie o pracę

Często zdarza się, że w umowie o pracę widzimy zapis zakazu konkurencji. Prawda jest niestety taka, że Kodeks Pracy zawiera jedynie kilka przepisów odnośnie tego zagadnienia, dodatkowo nie definiuje go. Sąd Najwyższy uznał, że konkurencja to aktywność, która przejawia się tym samym zakresem przedmiotowym i skierowana jest do tego samego grona odbiorców, a dodatkowo pokrywa się z obszarem działalności pracodawcy.
W rozdziale IIa Kodeksu Pracy można znaleźć co następuje:
- W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Oznacza to, że pracownik nie może otworzyć własnej działalności w tym samym zakresie co jego pracodawca. Dodatkowo pracownik nie może także podjąć pracy czy też zleceń u innych przedsiębiorców, którzy stanowiliby dla obecnego pracodawcy konkurencję.
- Umowa o zakazie konkurencji trwać może także po ustaniu stosunku pracy, jednakże okres ten musi być w niej określony. Dodatkowo pracownikowi przysługuje wtedy odszkodowanie za czas trwania zakazu nie niższe niż 25% dotychczasowego wynagrodzenia. Odszkodowanie to może być wypłacanie miesięcznie.
- Zakaz konkurencji przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta o nim umowa w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania.
Warto również zaznaczyć, że umowa taka musi być sporządzona na piśmie pod rygorem nieważności.