Zadatek czy zaliczka?

Na początku wyjaśnijmy sobie dokładnie czym są zadatek i zaliczka. Zarówno zaliczka jak i zadatek są postanowieniami zamieszczanymi w umowie celem uregulowania pewnego wycinku prawa i obowiązków umawiających się stron.
Zadatek jest określoną kwotą pieniężną mniejszą od wysokości całego zobowiązania. Może on zostać dany przy zawarciu umowy lub też już po jej zawarciu w terminie uzgodnionym przez strony. W przypadku zadatku strony zawierające między sobą umowę mogą swobodnie określić jego funkcję – wskazują wtedy czy ma on pełnić funkcję zabezpieczenia umowy czy też zaliczki. Zabezpieczeniem umowy jest w tym przypadku zapis, w którym obie strony wskazują, że jeżeli nie dojdzie do niewykonania umowy druga strona może od tej umowy odstąpić a otrzymany zadatek zachować na poczet szkód jakie poniosła z tego tytułu. Zadatek przyjmuje funkcję zaliczki jeśli strony uzgodnią, że w przypadku wykonania umowy zalicza się on do umówionej zapłaty. O ile zadatek nie zostanie określony inaczej niż powyżej przyjmuje się, że ma on postać zgodną z unormowaniem Kodeksu Cywilnego.
Zaliczka jest częściowym spełnieniem świadczenia jeszcze przed terminem spłaty całości kwoty zawartej w umowie. Innymi słowy jest ona częściową zapłatą za dany przedmiot będący obiektem umowy. W przeciwieństwie do zadatku nie daje ona prawa odstąpienia od umowy, podlega zaliczeniu na poczet świadczenia głównego, dodatkowo można zażądać jej zwrotu oraz naprawienia szkody na zasadach ogólnych jeżeli umowa nie dojdzie do skutku.