Wspólne najmowanie mieszkania przez małżonków po rozwodzie

Jak wiadomo rozwód może zdecydowanie zagmatwać życie małżonków. Jest to bowiem nie tylko zmiana wpisu w aktach stanu cywilnego, ale również szereg konsekwencji o charakterze majątkowym. Sytuacje takie, w których rozwodzący się małżonkowie nadal zamieszkują razem w mieszkaniu, które wspólnie wynajmują nie są wcale rzadkością, jednak rodzi to pomiędzy nimi dodatkowe konflikty.
Art. 680(1) § 1 Kodeksu Cywilnego stanowi iż małżonkowie bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe są najemcami lokalu, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa, do wspólności najmu stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej. Oznacza to, iż z punktu widzenia prawa nie ma znaczenia, który z małżonków zawarł umowę najmu, co więcej prawo najmu jest traktowane jako ich wspólny dorobek. W takim też wypadku orzekając wyrok rozwodowy sąd powinien rozstrzygnąć o sposobie korzystania z najmowanego mieszkania - z których pomieszczeń byli małżonkowie korzystają na wyłączność oraz w jaki sposób będą wykorzystane pomieszczenia wspólne takie jak kuchnia czy łazienka.
Należy również wspomnieć, że pozbawianie jednego z byłych małżonków prawa do zamieszkiwania w danym lokalu nie pozbawia go jednak automatycznie prawa najmu. Dokonać tego można dopiero w procesie podziału majątku w skład którego wchodzi również prawo do najmu.