Warunkowe zawieszenie wykonania kary - część 3

W poprzednim artykule podane zostały obowiązki skazanego. Co jednak, jeżeli nie zostaną one dopełnione? Mówimy wtedy o nieudanym okresie próby. Sąd może, a w niektórych przypadkach wręcz musi, zarządzić wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności, wszystko to zależy od zachowania skazanego w okresie próby.
Jeżeli w trakcie okresu próby zostanie popełnione przez skazanego podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczona zostanie kara pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, sąd obowiązkowo będzie musiał odwiesić wykonanie kary. Oznacza to, że skazany musi odbyć karę orzeczoną za pierwsze przestępstwo, dodatkowo w takiej sytuacji kary łączą się.
Sąd może również fakultatywnie zarządzić wykonanie zawieszonej kary, jeżeli skazany w czasie trwania okresu próby popełnił inne przestępstwo umyślne, bądź też uchyla się od realizowania nałożonych na niego obowiązków, takich jak uiszczenie grzywny, wykonywanie dozoru czy też innych środków karnych, jakie zostały na niego nałożone. Ponadto sąd ma obowiązek zarządzić wykonanie kary w sytuacji kiedy kurator udzielił pisemnego upomnienia, a skazany nadal nie wykonuje swoich obowiązków lub narusza porządek prawny. W drodze wyjątku sąd może również zarządzić wykonanie kary za naruszenie porządku prawnego w okresie od wydania wyroku do jego uprawomocnienia czyli jeszcze przed rozpoczęciem się okresu próby.
W pewnych sytuacjach, mając na uwadze powagę i rodzaj popełnionego przez skazanego czynu, sąd może wyjątkowo zadecydować o zamianie kary całkowitego pozbawienia wolności na karę ograniczenia wolności lub grzywnę.