Warunkowe zawieszenie wykonania kary - część 1

Kara pozbawienia wolności nie zawsze musi oznaczać, że trafi się do więzienia – może ona zostać warunkowo zawieszona na okres próby, muszą jednak zostać spełnione pewne warunki.
Na czym więc polega warunkowe zawieszenie wykonania kary?
Po zapadnięciu wyroku skazującego orzeczona przez sąd kara nie jest wykonywana, a skazany dostaje szansę i nie zostaje pozbawiony wolności, zostaje natomiast zawieszony na ściśle określony okres próby. Założenie jest takie, że skazany nie powróci na drogę przestępczą i będzie przestrzegał wszystkich nałożonych na niego warunków. Zawieszona może zostać zarówno kara ograniczenia jak i pozbawienia wolności jak również kara grzywny, ale tylko wtedy, gdy została orzeczona jako grzywna samoistna.
Jeżeli orzeczona przez sąd kara pozbawienia wolności nie przekracza roku, może zostać warunkowo zawieszona niezależnie od tego, czy przestępstwo zostało popełnione umyślnie czy też nie, oraz od tego, czy obok kary pozbawienia wolności orzeczono również inne kary lub środki karne. Przy podjęciu przez sąd takiej decyzji pod uwagę brane są okoliczności takie jak postawa sprawcy, jego warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia, zachowanie po popełnieniu przestępstwa i okoliczności jego popełnienia.
Zważając na powyższe powstaje pytanie ile może wynosić okres próby?
Okres próby wynosi zazwyczaj od roku do trzech lat. Wobec młodocianych sprawców, lub jeżeli doszło do popełnienia przestępstwa z użyciem przemocy wobec osoby wspólnie zamieszkującej sąd może zastosować okres próby od 3 do 5 lat.