Upadłość i restrukturyzacja – dla kogo? cz.2

Wiesz już, że restrukturyzacja góruje nad upadłością? Jeśli nie, to zapraszamy serdecznie do sprawdzenia pierwszej części materiału, gdzie odpowiadamy na często pojawiające się pytania. Dowiesz się również tego, dlaczego składając wniosek o upadłość i restrukturyzację, automatycznie drugi został rozpatrzony w pierwszej kolejności.
Tymczasem skupimy się na założeniu restrukturyzacji i jej pozytywnych aspektach dla przedsiębiorców i wierzycieli. W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszym zespołem specjalistów.
Upadłość i restrukturyzacja
Upadłość ogłasza się wobec dłużnika niewypłacalnego, ale nie jeszcze całkowitego bankruta. Z kolei postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone wobec dłużnika niewypłacalnego lub tylko zagrożonego niewypłacalnością.
Dlaczego restrukturyzacja jest tak gloryfikowana przez prawo? Ponieważ jej celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu zawarcia układu z wierzycielami. W rezultacie przeprowadzenie działań naprawczych zwanych sanacyjnymi, czyli uzdrowienie przedsiębiorstwa, by mogło „stanąć na nogi”, jest możliwe i przynosi satysfakcjonujące rezultaty.
Co ważne, sąd odmawia otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, jeżeli oceni, że skutkiem tego postępowania byłoby pokrzywdzenie wierzycieli. Sąd odmawia także otwarcia postępowania układowego lub sanacyjnego również, jeżeli nie została uprawdopodobniona zdolność dłużnika do bieżącego zaspokajania kosztów postępowania i zobowiązań powstałych po jego otwarciu.