Upadłość i restrukturyzacja – dla kogo? cz.1

Płynność finansowa przedsiębiorstw to często problematyczny i delikatny temat, który może wywołać wiele negatywnych emocji. Gdy pojawia się on w kontekście upadłości lub restrukturyzacji, często spotykane wiele spornych głosów, która opcja jest lepsza dla firmy i samego przedsiębiorcy. Jak to wygląda ze strony prawnej? Odpowiadamy!
Restrukturyzacja przed upadłością
Od 2016 roku, wprowadzono w Polskim prawie znaczące zmiany, które nieco szerzej omawiają problem upadłości i restrukturyzacji. Jak to zatem wygląda obecnie? Restrukturyzacja została o wiele dokładniej opisana, co stanowi atrakcyjne rozwiązanie dla wierzycieli, którzy mają jeszcze szansę odzyskać pieniądze. Upadłość jest natomiast ostatecznością, gdy nie ma innej możliwości i działalność przynosi jedynie straty.
Jak to wygląda w praktyce? Przedsiębiorca składa wniosek o upadłość i restrukturyzację. W pierwszej kolejności będzie rozpatrywany dokument mówiący o restrukturyzacji i jeśli nie będzie ona możliwa, przedsiębiorca będzie mógł ogłosić upadłość. W sytuacji, w której najpierw został złożony wniosek o upadłość, lecz przed rozpatrzeniem go wpłynął również dokument o restrukturyzację, to przejmuje on w pewnym sensie prowadzenie, a wniosek o upadłości schodzi na drugi plan, chociaż znalazł się w urzędzie jako pierwszy.
Dlaczego tak obecnie wygląda aspekt upadłości i restrukturyzacji? Zapraszamy serdecznie do drugiej części materiału, gdzie zaglądamy za kulisy i dokładniej tłumaczymy założenie takich działań.