Tajemnica adwokacka

Kto kiedykolwiek oglądał filmy bądź seriale kryminalne zapewne słyszał o czymś takim jak tajemnica adwokacka, przybliżmy trochę to pojęcie. Kodeks Etyki Adwokackiej zobowiązuje adwokata nie tylko do zachowania tajemnicy, ale i do zabezpieczenia jej przed ujawnieniem bądź wykorzystaniem w niepożądany sposób. Co więcej, jest to obowiązek dożywotni. Jak łatwo się domyślić, ma ona ogromny wpływ na przebieg współpracy pomiędzy adwokatem a klientem.
Warto by zatem spojrzeć jakie sprawy są objęte tajemnicą adwokacką? Ogólnie mówiąc obejmuje ona wszystkie informacje, dokumenty i materiały zgromadzone przez adwokata związane z prowadzeniem spraw oraz udzielaniem pomocy prawnej podczas toku sprawy i współpracy z klientami. Tajemnica ta obejmuje również wszystko, co klienci przekazali adwokatowi w trakcie pomocy prawnej lub prowadzenia sprawy oraz źródła, z jakich klient opłaca honorarium adwokata. Ważnym jest również, że tylko w kilku określonych sytuacjach adwokat może zostać zwolniony z dotrzymania tajemnicy adwokackiej i żaden organ nie ma prawa do zrobienia tego bez bardzo istotnego powodu.
Czego zatem nie dotyczy tajemnica adwokacka? Otóż nie dotyczy ona jedynie informacji mogącej pomóc w przeciwdziałaniu finansowania terroryzmu oraz takich, które związane są z nielegalnym obrotem wartości majątkowych. Adwokat może zostać zwolniony z tajemnicy również kiedy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, w sytuacji gdy okoliczności nie mogą być ustalone na podstawie innych dowodów.