Sprzedaż spadku

Spadek to nie zawsze dobra nowina, czasami przynosi on ze sobą same problemy. Pojawić mogą się tu między innymi problemy z ustaleniem praw do spadku, weryfikacją masy spadkowej, podziałem spadku między spadkobierców oraz podatkami. Jedną z metod uniknięcia wyżej wymienionych kłopotów jest sprzedaż spadku.
Art. 1051 Kodeksu Cywilnego stanowi, że spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego. Należy tutaj zaznaczyć, że zbycie może mieć zarówno charakter odpłatny jak i nieodpłatny. Dodatkowo, jeżeli spadek nabywa więcej niż jeden spadkobierca, zgodnie z art. 1036 K.C. może on za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku.
Zarówno umowa sprzedaży jak i jakakolwiek inna umowa zobowiązująca do zbycia spadku przenosi go na nowego nabywcę, który co do zasady wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki spadkobiercy. Dodatkowo, jeżeli zawarcie umowy przenoszącej spadek następuje w wykonaniu zobowiązania wynikającego z uprzednio zawartej umowy zobowiązującej do zbycia spadku, ważność umowy przenoszącej spadek zależy od istnienia tego zobowiązania. Umowa zbycia spadku musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Warto jeszcze wspomnieć, że zbycie spadku nie zwalnia z długów spadkowych.