Sposoby naprawienia szkody według prawa

Naprawienie szkody to jedna z podstawowych sankcji prawa cywilnego. Jednym z rodzajów odpowiedzialności według prawa cywilnego, jest odpowiedzialność deliktowa, czyli za czyn niedozwolony, który spowodował szkodę. Wierzyciel z kolei ma możliwość domagania się naprawy wyrządzonej mu szkody na koszt dłużnika – którym automatycznie staje się osoba wyrządzająca szkody majątkowe.
Podstawa prawna i możliwości naprawy wyrządzonej szkody
Sposoby naprawienia szkody przez dłużnika, zostały określone m.in. w art. 363. Sposoby naprawienia szkody. Jest to artykuł, którego treść prezentuje się w następujący sposób:
§ 1. Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.
§ 2. Jeżeli naprawienie szkody ma nastąpić w pieniądzu, wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania, chyba że szczególne okoliczności wymagają przyjęcia za podstawę cen istniejących w innej chwili.
Jak widać, wierzyciel może domagać się naprawienia szkody na dwa podstawowe sposoby. Jest to:
- Przywrócenie stanu poprzedniego. Polega to na naprawie uszkodzonej rzeczy lub wymianie uszkodzonego elementu na nowy, np. polakierowaniu zarysowanego elementu auta w sposób zadowalający lub wymiana urwanego lusterka na nowe;
- Zapłata odszkodowania. Polega to na zapłacie równowartości uszkodzonego przedmiotu, np. wybitej szyby lub kosztów wynikających z konieczności lakierowania zarysowanych elementów karoserii.