Spory pracowników z pracodawcami – kiedy i jak dochodzić swoich praw?

Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy muszą wykazać się ogromnym zaufaniem w przypadku nawiązania współpracy. Niestety, często dochodzi do tego, że któraś ze stron nie dotrzymuje warunków umowy lub wykracza poza obszar ustalonych standardów i norm. Dochodzi wtedy do konfliktu interesów, który może skończyć się na wiele sposób. Jednym z nich jest spór sądowy.
Kiedy i jak dochodzić swoich praw w sądzie? Jakie są tego konsekwencje i co można osiągnąć w ten sposób? Spieszymy z odpowiedziami, które powinny zainteresować wszystkie osoby pokrzywdzone.
Niesłuszczne zwolnienie, brak wynagrodzenia lub odszkodowanie
Pracownik lub pracodawca może złamać warunki umowy. Powinny zatem zostać zawarte w niej informacje na temat dalszego postępowania i konsekwencji, gdy dojdzie do takiej sytuacji. Teoretycznie wszystko wydaje się proste, lecz z praktycznego punktu widzenia sprawy mogą być o wiele bardziej skomplikowane. Jeśli zatem pracodawca postąpi z pracownikiem w sposób nieodpowiedni, ma on możliwość złożenia wniosek o przywrócenie do pracy w trybie natychmiastowym lub wypłatę odszkodowania. Jeśli sprawa dotyczy zaległych płatności wynagrodzenia, pozew i oczekiwania są oczywiste.
Przywrócenie zatrudnienia teoretycznie jest sensowną opcją, która pozwoli utrzymać płynność finansową. Trzeba jednak poważnie zastanowić się nad atmosferą w pracy i nad tym, jak będą wyglądać relacje z pozostałymi osobami pracującymi w tym samym miejscu. Jeśli skontaktujesz się z prawnikiem, wspólnie ustalicie najlepszą drogę podczas konsultacji. Adwokat natomiast w pierwszej kolejności powinien doprowadzić (lub próbować) do mediacji. Sprawa sądowa na linii pracodawca-pracownik to ostateczność, gdy inne metody zawiodą.