Scheda spadkowa

Scheda spadkowa nie jest precyzyjnie określona ani zdefiniowana przez przepisy Kodeksu Cywilnego. Można przez nią rozumieć majątek spadkowy, który ostatecznie przysługuje poszczególnym spadkobiercom w wyniku dokonanego działu spadku. W jej skład wchodzi nie tylko majątek uzyskany po śmierci spadkodawcy, ale także i ten przekazany przez niego poszczególnym spadkobiercom jeszcze za życia poprzez dokonane darowizny.
Darowizny dokonane przez spadkodawcę na rzecz określonych osób za życia prowadzą do zmniejszenia się majątku spadkowego, który będzie w późniejszym czasie przedmiotem przedmiotem dziedziczenia między spadkobiercami. Przeciwdziałać temu ma obowiązek zaliczenia darowizny na schedę spadkową przewidziany w przepisach Kodeksu Cywilnego. Dobrym przykładem jest tutaj kupienie przez rodzica jednemu ze swoich dzieci mieszkania i przekazanie go rzeczonemu dziecku w formie darowizny. Po śmierci rodzica darowizna ta będzie musiała zostać zaliczona do schedy spadkowej tego dziecka w procesie dokonywania działu spadku, co z kolei spowoduje, że wartość otrzymanego majątku przez to dziecko będzie odpowiednio mniejsza.
Warto tu nadmienić, że zaliczanie darowizn dotyczy tylko i wyłącznie dziedziczenia ustawowego, natomiast nie występuje ono przy dziedziczeniu testamentowym, gdzie spadkodawca rozporządził swoim majątkiem w sporządzonym przez siebie testamencie. Dodatkowo obowiązek zaliczenia darowizn na schedę spadkową istnieje tylko przy dziale spadku dokonywanym między zstępnymi bądź między zstępnymi i ich małżonkami.