Sala rozpraw i obecność dziecka – obecna sytuacja

Edukacja prawna i świadomość obywateli jest w Polsce na coraz lepszym poziomie. W kwietniu 2017 roku Sejm uchwalił zmiany, dzięki którym osoby nieletnie mogą przebywać na sali rozpraw, w których toczą się sprawy cywilne lub administracyjne jawne – oczywiście za zezwoleniem przewodniczącego składu sędziowskiego.
Do tej pory, dzieci i młodzież mogły być obecne na widowni sali rozpraw, gdy rozpatrywane były sprawy karne. Warto więc zastanowić się, co niosą ze sobą zmiany i czy warto korzystać z takich możliwości.
Znajomość prawa i umiejętność stosowania go w codziennym życiu
Jeszcze kilkanaście lat temu, mało który obywatel był świadom swoich praw i obowiązków – dochodziło przez to do wielu wyłudzeń, wymuszeń i braku interwencji w sytuacjach, gdy ktoś dane prawo łamał lub naginał dla własnej korzyści. Sprawy cywilne i administracyjne nie cieszą się dużą popularnością, nawet jeśli są jawne i na widowni mogą znaleźć się wszyscy zainteresowani daną sytuacją – w przypadku spraw karnych, które zostały nagłośnione w mediach, czasem nie tylko sala rozpraw jest przepełniona, ale również korytarz.
Chociaż najczęściej spotykaną grupą są studenci prawa, którzy zajmują się notowaniem przebiegu sprawy i sporządzaniu własnych raportów na zaliczenia, dzięki zmianom będzie mogła pojawiać się młodzież uczęszczająca do szkół o profilach społeczno-prawnych. Wzrośnie w ten sposób ilość chętnych osób na studia prawnicze, by w przyszłości pojawiali się coraz lepsi specjaliści, posiadający obszerną wiedzę nt. prawa cywilnego i administracyjnego.