Rozwód z orzeczeniem o winie i jego konsekwencje.

Jeśli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego i uznają oni, że dalsze życie razem nie ma sensu, każdy z nich może zażądać, by sąd rozwiązał ich małżeństwo poprzez rozwód. W trakcie procesu rozwodowego sąd musi orzec o winie za rozpad małżeństwa - może on ustalić, że winę za rozkład pożycia ponosi jeden z małżonków, oboje małżonkowie, albo że żaden z nich nie ponosi winy.
Rozwód z orzeczeniem o winie jest znacznie trudniejszy i dłuższy niż ten bez orzekania, sąd bowiem ma obowiązek przesłuchać świadków i zapoznać się z dowodami przedstawionymi przez obie strony. Z orzeczeniem winy rozkładu pożycia wiąże się szereg konsekwencji, z tego powodu rozwodzący się małżonkowie często starają się udowodnić winę drugiej strony. O winie małżonka za rozpad małżeństwa można mówić kiedy zachodzą przesłanki takie jak zdrada, nielojalne postępowanie, przemoc fizyczna bądź psychiczna, poniżanie, odmowa współżycia, nieprzyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny, marnotrawienie pieniędzy, alkoholizm czy też hazard.
W sytuacji kiedy jeden z małżonków zostanie uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa, a z powodu rozwodu małżonek niewinny popadnie w niedostatek, bądź jego sytuacja materialna w istotny sposób się pogorszy, sąd może zobowiązać winnego małżonka do obowiązku alimentacyjnego względem małżonka niewinnego. Natomiast małżonek uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia nie może żądać od swojego byłego współmałżonka alimentów, nawet jeśli sam znajdzie się w niedostatku.