Rozwód bez zgody małżonka

Zrobienie pierwszego kroku, którym jest decyzja o rozwodzie, zawsze jest najtrudniejsze. Następnym krokiem jest decyzja o tym, czy wystąpić o rozwód z orzeczeniem o winie, bez orzeczenia, czy też za porozumieniem stron? Teraz pozostaje już tylko dopełnienie odpowiednich formalności takich jak złożenie pozwu o rozwód do Sądu Okręgowego ostatniego miejsca zamieszkania małżonków. Co jednak, jeżeli małżonek nie wyraża zgody na rozwód? Otóż nawet w takiej sytuacji Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy pozwalanie uwzględniać zdania niezadowolonego z rozstania małżonka i rozwód jest nadal możliwy.
Podstawą orzeczenia przez sąd rozwodu jest zawsze trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, czyli nastąpił zanik zarówno więzi fizycznej, psychicznej jak i gospodarczej. Art. 56 KRO stanowi jasno, iż rozwód jest niedopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód, albo że odmowa zgody rzeczonego małżonka na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Oznacza to, że jeżeli małżonek odmawia rozwodu bez wyraźnych powodów, albo dla samej zasady, sąd może orzec o rozwiązaniu małżeństwa bez jego zgody.
Niestety wykazanie braku zgody na rozwód, która narusza zasady współżycia społecznego nie jest łatwym zadaniem, szczególnie jeśli drugi małżonek żywi nadzieję na pojednanie i odbudowę małżeństwa i w związku z tym naprawdę nie chce rozwodu. Pomocne i wskazane będzie tutaj wsparcie dobrego adwokata.