Różnice między separacją a rozwodem

Kiedy w małżeństwie pojawia się głęboki kryzys małżonkowie stają przed dylematem: co będzie dla nich lepsze? Rozwód czy separacja? Może nie rezygnować z małżeństwa całkowicie i jeszcze poczekać w nadziei na unormowanie się sytuacji? Jaka jest różnica między tymi dwoma instytucjami?
Podstawową różnicą między separacją a rozwodem jest to, że po rozwodzie następuje definitywne rozwiązanie związku małżeńskiego, natomiast po orzeczeniu separacji małżonkowie stają się małżonkami w separacji, a ich małżeństwo nadal trwa. Dodatkowo, w przeciwieństwie do rozwodu, separacja jest procesem odwracalnym.
W czasie trwania separacji małżonkowie nie mogą zawrzeć nowego związku małżeńskiego, gdyż nie powoduje ona ustania małżeństwa.
Po rozwodzie małżonek, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może powrócić do poprzedniego nazwiska. Wystarczy, że w czasie trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego zadeklaruje on chęć zmiany i złoży odpowiednie oświadczenie przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Separacja natomiast nie daje takiej możliwości.
Jak zostało wspomniane powyżej, w czasie separacji małżeństwo trwa nadal. Oznacza to, że małżonkowie mają wobec siebie obowiązek wzajemnej pomocy jeżeli wymagają tego względy słuszności. Po rozwodzie natomiast byli już małżonkowie nie mają względem siebie żadnych zobowiązań. Dodatkowo, zarówno w przypadku rozwodu jak i separacji małżonek, który znalazł się w niedostatku, może się domagać od drugiego alimentów.