Rozdzielność majątkowa – jak ją ustanowić?

Zacznijmy od tego czym jest rozdzielność majątkowa? Jest to rodzaj majątkowego ustroju małżeńskiego, który pozwala oddzielić majątki małżonków, innymi słowy każdy z małżonków posiada swój własny majątek do samodzielnego zarządzania.
O tym jak będą wyglądały relacje majątkowe między małżonkami należałoby zadecydować jeszcze przed zawarciem małżeństwa, w przeciwnym wypadku, jeśli nie zostało to postanowione inaczej, powstanie między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie jak więc ustanowić rozdzielność majątkową?
Najczęściej jest ona ustanawiana przez samych małżonków jeszcze przed zawarciem małżeństwa, powstaje ona na skutek podpisania umowy majątkowej małżeńskiej. Intercyza, bo tak potocznie nazywana jest ta umowa, ma formę aktu notarialnego, czyli podpisuje się ją w obecności notariusza. Warto jednak wiedzieć, że rozdzielność majątkową można wprowadzić również już w trakcie trwania małżeństwa na podstawie orzeczenia sądu. Zazwyczaj dzieje się tak na wniosek jednego z małżonków, nawet w przypadku sprzeciwu współmałżonka, jednak muszą ku temu nastąpić odpowiednie, ważne przesłanki. Sądy najczęściej przychylają się do takich wniosków, gdy jeden z małżonków trwoni majątek wspólny, bądź zatrzymuje cały majątek dla siebie lub też dochodzi do sytuacji rażącej niegospodarności. Rozdzielność majątkowa może zostać orzeczona również w przypadku, gdy dochodzi do nieuzasadnionego rezygnowania z pomnażania majątku wspólnego czy też w sytuacji braku zaufania między małżonkami w kwestiach finansowych.