Przyczyny i skutki separacji

W każdym małżeństwie pojawiają się różnego rodzaju problemy – mniejsze bądź większe. Niekiedy małżeństwo po prostu nie układa się tak, jakby się tego chciało, a zachowanie jednego lub obojga małżonków doprowadzają do rozpadu związku. Warto wtedy się zastanowić, co dalej?
Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację. Separacja jest swego rodzaju przerwą w małżeństwie i stanowi dla małżonków alternatywę dla rozwodu. Może ona być okazją do podjęcia prób ratowania małżeństwa i zdarza się, że małżonkowie wracają do wspólnego pożycia. Jednakże bywa i tak, że utwierdza małżonków o bezsensie dalszego życia razem i jest etapem bezpośrednio poprzedzającym rozwód.
Separacja ma skutki podobne do rozwodu, z tą różnicą, że małżonkowie pozostający w separacji nie mogą zawrzeć kolejnego małżeństwa ani powrócić do nazwiska, które nosili przed wstąpieniem w związek małżeński. Są oni również zobowiązani są do wzajemnej pomocy jeżeli wymagają tego względy słuszności. Wskutek separacji powstaje pomiędzy małżonkami rozdzielność majątkowa, dodatkowo małżonkowie nie dziedziczą po sobie na mocy ustawy. Sąd rozstrzyga również o władzy rodzicielskiej nad wspólnym niepełnoletnim dzieckiem małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem. Sąd orzeka także o wysokości kosztów utrzymania i wychowania dziecka do ponoszenia jakiego zobowiązany jest każdy z małżonków. W sytuacji kiedy małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd orzeka o sposobie korzystania przez nich z tego mieszkania.