Przeszkody w zawarciu małżeństwa

Aby dwoje ludzi mogło zawrzeć między sobą małżeństwo nie mogą między nimi zaistnieć tak zwane przeszkody małżeństwa, czyli okoliczności uniemożliwiające jego zawarcie.
Przeszkoda wieku – dotyczy ona zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zawrzeć małżeństwo mogą osoby pełnoletnie, które ukończyły 18 lat. W przypadku zaistnienia ważnych powodów sąd opiekuńczy może udzielić zezwolenia na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła 16 lat.
Przeszkoda ubezwłasnowolnienia - osoba całkowicie ubezwłasnowolniona nie może zawrzeć małżeństwa, nie ma ona bowiem zdolności do wykonywania czynności prawnych. Zakaz ten nie tyczy się natomiast osób ubezwłasnowolnionych częściowo.
Przeszkoda choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego – osoby dotknięte tymi schorzeniami nie mogą wstąpić w związek małżeński. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.
Bigamia – osoba pozostające w związku małżeńskim nie może zawrzeć kolejnego małżeństwa.
Przeszkoda pokrewieństwa i powinowactwa - krewni w linii prostej, rodzeństwo ani powinowaci w linii prostej nie mogą między sobą zawrzeć małżeństwa. Jednakże z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi.
Przeszkoda przysposobienia – osoba przysposobiona i przysposabiający nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa, zgodnie z prawem przysposobionego traktuje się jako dziecko przysposabiającego.