Przesłuchanie strony pokrzywdzonej – jak postępować?

Praca wymiaru sprawiedliwości nie należy do prostych. Codziennie muszą oni spotykać się z brutalnością i wyrafinowaniem przestępców. Dodatkowo zarówno policjanci, jak i adwokaci rozmawiają z ofiarami, przesłuchując ich w sprawach dotyczących m.in. kradzieży, napaści, pobicia, a nawet gwałtu i wielu innych poważnych przestępstw. Specjalista musi brać pod uwagę każdy scenariusz, dlatego nawet przesłuchanie ofiary w teoretycznie błahej sprawie, powinno być przeprowadzone w odpowiedni sposób.
Czego unikać i jak postępować? Zarówno nadmierne współczucie, jak i próba udowodnienia manipulacji jest złym rozwiązaniem.
Przesłuchanie w sprawach o zgwałcenie lub seksualne wykorzystanie (art. 197-199 kk)
Skupmy się na najdelikatniejszy sprawach, które bywają problematyczne ze względu na swój delikatny charakter. Wszystkie normy związane z przesłuchaniem ofiary gwałtu lub molestowania seksualnego, zostały określone w Art . 185c.
§ 1. W sprawach o przestępstwa określone w art. 197-199 Kodeksu karnego zawiadomienie o przestępstwie, jeżeli składa je pokrzywdzony, powinno ograniczyć się do wskazania najważniejszych faktów i dowodów.§ 2. Przesłuchanie pokrzywdzonego w charakterze świadka przeprowadza sąd na posiedzeniu, w którym mają prawo wziąć udział prokurator, obrońca oraz pełnomocnik pokrzywdzonego. Na rozprawie głównej odtwarza się sporządzony zapis obrazu i dźwięku przesłuchania oraz odczytuje się protokół przesłuchania.
§ 3. Jeżeli zajdzie konieczność ponownego przesłuchania pokrzywdzonego w charakterze świadka, na jego wniosek przesłuchanie przeprowadza się w sposób wskazany w art. 177 § 1a, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że bezpośrednia obecność oskarżonego przy przesłuchaniu mogłaby oddziaływać krępująco na zeznania pokrzywdzonego lub wywierać negatywny wpływ na jego stan psychiczny.
§ 4. Jeżeli przesłuchanie odbywa się z udziałem biegłego psychologa, należy zapewnić, na wniosek pokrzywdzonego, aby był on osobą tej samej płci co pokrzywdzony, chyba że będzie to utrudniać postępowanie.