Pozew o alimenty – jak go uzasadnić?

Każda rodzina jest inna - rodzice mają różne zarobki, co za tym idzie każde z nich ma różne możliwości zaspokojenia potrzeb dziecka, co powoduje iż nie istnieje możliwość stworzenia jednego, uniwersalnego pozwu o alimenty. We wniosku powinno się przedstawić sytuację rodzinną stron, a zatem:
- kiedy urodziło się dziecko oraz od kiedy pozwany nie płaci na jego utrzymanie
- jeżeli rodzić pozwany płaci dobrowolnie - czy robił to regularne, czy tylko okazjonalnie
- ponoszone przez pozywającego koszty utrzymania dziecka wraz z szacunkowymi kwotami, takie jak opłata za edukację, wydatki szkolne, zajęcia pozaszkolne, odzież, wyżywienie, opieka medyczna itd.
- opis możliwości zarobkowych i majątkowych pozwanego takie jak wiek, wykształcenie, poziom życia oraz dochody
Poprzez możliwości zarobkowe i majątkowe rozumiemy nie tyko uzyskiwane dochody, ale również zarobki i dochody, które pozwany powinien uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności i przestrzeganiu zasad prawidłowej gospodarki oraz stosownie do swoich sił umysłowych i fizycznych. Może być to szczególnie pomocne, jeśli nie znamy aktualnych zarobków pozwanego, bądź ukrywa on część swoich dochodów.
Dobre uzasadnienie wcale nie musi być długie, powinno być ono przede wszystkim rzeczowe i jasne dla sądu, oraz poparte dowodami przedstawionymi w załącznikach, takimi jak skrócony lub zupełny odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie o wysokości dochodów pozywającego, faktury i potwierdzenia przelewów związane z wydatkami na dziecko. Wydatki ponoszone z racji utrzymania dziecka mogą być również potwierdzone poprzez zeznania świadków.