Posiadanie broni palnej rozdzielnego ładowania bez pozwolenia cz.2

Skoro wiemy już wszystko na temat posiadania replik broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania, warto teraz przejść do kwestii jej eksploatacji i zakupu amunicji. Czy legalnie można zdobyć czarny proch bez pozwolenia? Co to jest EKB? Sprawdźmy!
Przedstawiamy drugą część materiału na temat replik kapiszonowej broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania wyprodukowanej przed 1885 r. Zdobądź niezbędną wiedzę przed zakupem!
Jak kupić proch i akcesoria?
Jak sama nazwa wskazuje, do kapiszonowej broni rozdzielnego ładowania, wykorzystywana jest amunicja, której materiał miotający oddzielony jest od pocisku. Oznacza to, że użytkownicy do strzelania potrzebują pocisków i czarnego prochu. O ile z kupnem samych pocisków, kapiszonów i smarów nie ma problemu, o tyle do zakupu samego prochu potrzebne jest EKB (Europejska Karta Broni).
Co to jest EKB?
Jest to dokument wydawany osobom, które chcą zarejestrować posiadaną broń. W tym celu należy udać się lub skontaktować się bezpośrednio z wydziałem administracji policji, złożyć wniosek, uiścić opłatę skarbową i przekazać wymagane dokumenty. Jak widać, formalności są proste i przejrzyste.
Co ciekawe, proch można otrzymać od kogoś w prezencie. Oznacza to, że jeśli osoba posiadająca EKB kupi legalnie w sklepie czarny proch, może legalnie przekazać go drugiej osobie, która EKB nie posiada. Nie może to być jednak transakcja kupna- sprzedaży. Użytkownik niezarejestrowanej broni czarnoprochowej może natomiast posiadać czarny proch bez EKB, co jest zgodne z prawem.