Podział majątku przed rozwodem – czy to możliwe?
Sprawy rozwodowe zawsze są skomplikowane. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu każda z nich dotyka delikatnej materii rozpadu związku małżeńskiego. Szukanie winnych to nie jedyny problem, który prawdopodobnie spotka byłych małżonków podczas procesu. Należy dodać do tego kwestie praw rodzicielskich, alimenty i podział majątku. Można powiedzieć, że są to trzy podstawowe elementy, które niemal za każdym razem budzą największe kontrowersje i kłótnie.
Czy może dojść do podziału majątku jeszcze przed rozwodem? Jak to zrobić i gdzie szukać pomocy? Sprawdź odpowiedzi, nim podejmiesz decyzję o złożeniu wniosku o rozwód. Jeśli w kwestii podziału oszczędności, ruchomości i nieruchomości jesteście zgodni, możecie zminimalizować czas i formalności związane z procesem rozwodowym.
Mediacja i konsensus podpisany u notariusza
Niezależnie, czy podczas oficjalnych mediacji obydwie strony będą reprezentowane przez adwokatów, czy będą próbować ustalić wszystko samodzielnie – dochodząc do wspólnego tzw. Złotego Środka, wystarczy sporządzić dokumentację i podpisać ją notarialnie. Na podstawie takiej dokumentacji podział majątku będzie klarowny w momencie rozwodu, co nie tylko zoptymalizuje czas samej rozprawy, ale również ograniczy niepotrzebny stres związany z burzliwą walką o majątek.
Nawet jeśli więc początkowo ugoda nie jest możliwa, warto doprowadzić do negocjacji. Prawnicy przedstawią dowody i dokumentację, która pozwoli spojrzeć na daną sytuację w sposób klarowny, co bez wątpienia sprawi, że konsensus stanie się logiczny.