Po ilu latach następuje zatarcie wyroku?

Zdarzył CI się epizod, w którym złamałeś/aś prawo? Na pewno interesujesz się kwestią zatarcia wyroku. Dzięki temu w końcu możesz otrzymać dokument poświadczający o niekaralności, ubiegać się o pozwolenie na broń, szukać zatrudnienia na stanowiska o określonych wymaganiach itp.
Czy wysokość wyroku ma znaczenie?
Czas leczy rany – każdy zna to przysłowie. Ma ono jednak odzwierciedlenie również w prawie. Spotkać się z nim możemy m.in. w sytuacjach zatarcia wyroku, które odpowiadają zgodnie z art. 107 kodeksu karnego:
- 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania – w przypadku kary 25 lat pozbawienia wolności,
- 10 lat od uznania jej za wykonaną, od darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania – w przypadku kary dożywotniego pozbawienia wolności,
- 3 lata od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania – w przypadku kary ograniczenia wolności,
- 1 rok od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania – w przypadku kary grzywny,
- 1 rok od wydania prawomocnego orzeczenia – w przypadku odstąpienia od wymierzenia wyroku,
- skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby – w przypadku wymierzenia kary w zawieszeniu.
W dalszym ciągu spotykamy się jednak z sytuacjami, w których mimo zatarcia policja, sądy lub organy administracyjne, mogą wyciągać nasze grzechy przeszłości. Doskonałym zobrazowaniem są przypadki, w których dana osoba ubiega o pozwolenie na broń palną (np. do celów sportowych) i otrzymuje odmowną decyzję WPA ze względu na stary wyrok.