Pełnomocnictwo – najważniejsze informacje

Zdarzały się w Twoim życiu sytuacje, w których ktoś musiał wyręczyć Cię z Twoich obowiązków? Nie mógł jednak tego zrobić bez pełnomocnictwa lub upoważnienia? Z każdym rokiem mamy do czynienia z coraz większą ilością przepisów, które ograniczają proste czynności naszym bliskim. Oczywiście celem takich działań jest zabezpieczenie nas przed ewentualnymi próbami oszustwa lub wyłudzenia. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób i w jakim celu ktoś inny może stać się naszym pełnomocnikiem reprezentującym nasze sprawy. Sprawdź i poznaj wszystkie szczegóły.
Pełnomocnictwo w sądzie lub urzędach
Wyobraź sobie sytuację, w której wszystkie czynności sądowe musisz organizować samodzielnie. Pamiętaj, że żadne sprawy nie należą do prostych, gdy występują w nich dwie strony sporu lub jesteś osobą oskarżoną z urzędu. Warto w takich sytuacjach skontaktować się z profesjonalnym adwokatem lub radcą prawnym, który będzie reprezentować Cię przed instytucją sądu najwyższego. Potrzebuje on jednak do tego dokumentu potwierdzającego, że jest Twoim reprezentantem i ma możliwość wyrażać się w Twoim imieniu oraz wyrażać wolę.
Pełnomocnictwo możemy podzielić na ogólne, rodzajowe i szczególne. Niezależnie od wybranej formy, pełnomocnictwo musi być przygotowane na piśmie u notariusza, który jest świadkiem udzielenia go drugiej osobie i potwierdza, że strony zawarły umowę w pełni świadomie, bez przymusu i nie będąc pod wpływem żadnych środków odurzających. Jest to szczególnie istotne, ponieważ w innym wypadku pełnomocnictwo może zostać zanegowane i w większości przypadków po prostu traci ono ważność.
Czy pełnomocnictwo jest tym samym, co upoważnienie? Różnica jest tylko w nazewnictwie, gdyż w obydwu przypadkach rezultat jest identyczny.