Odwołanie darowizny

Od dawien dawna wśród członków rodziny darowizna stosowana jest jako powszechna metoda
przekazywania sobie majątku. Darowizny można dokonać również bez większych przeszkód na rzecz osób spoza rodziny. Przedmiotem darowizny może być właściwie wszystko: pieniądze, biżuteria, pojazdy, dzieła sztuki czy też nieruchomości. Darowiznę zarówno wykonaną jak i niewykonaną można również odwołać.
Art. 896 Kodeksu Cywilnego stanowi, że darczyńca może odwołać darowiznę jeszcze niewykonaną, jeżeli po zawarciu umowy jego stan majątkowy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb albo bez uszczerbku dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. W takim wypadku darczyńca będzie mógł wycofać się z transakcji. Podstawą do odwołania darowizny już wykonanej jest art. 898 §1 Kodeksu Cywilnego, który stanowi, że darczyńca może odwołać taką darowiznę, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Warto tu jednak zaznaczyć, że pojęcie rażącej niewdzięczności obdarowanego należy do pojęć nieostrych, w związku z czym kryć się pod nim może wiele zachowań.
Odwołanie darowizny nie wymaga jakiejś szczególnej formy, wystarczy tutaj pisemne oświadczenie obdarowującego. Ważnym jednak jest, by pismo takie dotarło do obdarowanego. Należy również pamiętać, że odwołanie darowizny nie jest możliwe po upływie roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.