Odpowiedzialność karna młodocianego sprawcy

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda odpowiedzialność karna młodocianych sprawców? W jakim wieku zaczynamy w pełni odpowiadać za swoje czyny?
Sprawę tą reguluje art. 10 Kodeksu Karnego, który stanowi, iż na podstawie przepisów ustawy karnej odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat. Dodatkowo nieletni, który po ukończeniu 15 lat dopuszcza się czynu zabronionego może za niego odpowiadać na zasadach określonych w Kodeksie Karnym, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają, a w szczególności, jeżeli poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się bezskuteczne. Dotyczy to jednak tylko najcięższych przestępstw, takich jak zabójstwo, dokonania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, gwałtu, spowodowania niebezpiecznych zdarzeń, piractwa, wywołania katastrofy, czynnej napaści, wzięcia zakładnika czy rozboju. Warto tu również wspomnieć, że orzeczona w takim przypadku kara nie może przekroczyć dwóch trzecich górnej granicy ustawowego zagrożenia przewidzianego za przypisane sprawcy przestępstwo; sąd może zastosować także nadzwyczajne złagodzenie kary.
Wobec siedemnastoletniego sprawcy, który popełnił występek sąd zamiast kary stosuje środki wychowawcze, lecznicze albo poprawcze przewidziane dla nieletnich, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają, bowiem sąd wymierzając karę kieruje się przede wszystkim tym, by sprawcę wychować.