Obowiązki pracodawcy – wypadek przy pracy

Wypadki się zdarzają. Często nawet praca administracyjna potrafi być niebezpieczna, a poślizgnięcie się na schodach w biurze również jest wypadkiem przy pracy. Warto zatem zastanowić się, jakie prawa i obowiązki ma pracodawca. Poznaj art. 234. Kodeksu Pracy i poznaj swoje możliwości.
Treść i rozumienie
Art. 234. KP Obowiązki pracodawcy w razie wypadku przy pracy stanowi, że:
§ 1. W razie wypadku przy pracy pracodawca jest obowiązany podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.
§ 2. Pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy.
§ 3. Pracodawca jest obowiązany prowadzić rejestr wypadków przy pracy.
§ 31. Pracodawca jest obowiązany przechowywać protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową przez 10 lat.
§ 4. Koszty związane z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy ponosi pracodawca.
W razie jakichkolwiek nieścisłości lub komplikacji warto skonsultować się z radcą prawnym lub adwokatem. Droga sądowa powinna być ostateczną alternatywą, gdy nie dojdzie do porozumienia stron.