Naruszenie miru domowego

Zacznijmy od tego, czym jest mir domowy? Jest to dobro chronione Konstytucją, podlega on ochronie prawnej i rozumiany jest jako spokój zamieszkania. Naruszenie miru domowego to przestępstwo polegające na wdarciu się do cudzego domu, mieszkania, lokalu albo ogrodzonego terenu, a osoba dopuszczająca się go nie opuszcza danego miejsca wbrew żądaniom osoby, która ma uprawnienia. Przestępstwo to często mylone jest z naruszaniem ciszy nocnej lub zakłócaniem spokoju, jednak nie polega ono na hałaśliwym zachowaniu.
Ochronie miru domowego podlegają między innymi domy i mieszkania, ale nie tylko. Podlegają jej również siedziby firm, sklepy, lokale użytkowe, piwnice, magazyny oraz wszystkie ogrodzone tereny. W związku z powyższym naruszenie miru domowego nie odnosi się jedynie do pomieszczeń mieszkalnych i miejsca zamieszkania osoby pokrzywdzonej, ma ono również miejsce jeśli osoba niepożądana wtargnie na ogrodzony teren posiadłości. Za ogrodzenie uznaje się między innymi płot, mur czy drut kolczasty. Innymi słowy jeśli dany teren jest ogrodzony, jego właściciel nie życzy sobie wstępu osób trzecich. Sprawcą naruszenia miru domowego może być każdy, jedynym kryterium jest tutaj brak prawa dostępu do danego obiektu.
Warto również rozwinąć co rozumie się poprzez „wdarcie się”. Polega ono na przełamaniu woli osoby uprawnionej do przebywania na danym terenie i przedostanie się do danego miejsca bez zgody osoby uprawnionej. Wdarcie się może wystąpić zarówno poprzez groźbę, podstęp, użycie przemocy czy też fałszywy pozór.